5 pytań, które zadaje minimalista przed zakupem | Minimalizm zakupowy

Minimalizm zakupowy dotyczy estetycznej strony życia, jak również świadomego konsumpcjonizmu. Bycie minimalistą nie oznacza, że przestajesz robić zakupy. Chodzi o to, że Twoje wybory zaczynają być celowe i przemyślane. Dostrzegasz potrzebę posiadania danej rzeczy. Przestajesz kupować pod wpływem emocji. Zakupy w stylu minimalistycznym to skupienie się na tym czego tak naprawdę potrzebujesz i czy dana rzecz jest zgodna z Twoją wizją i stylem życia.

 

Staraj się żyć wyłącznie z tym, co niezbędne, a radość czerp z działania, spędzania czasu z ludźmi, tworzenia, a nie posiadania i kupowania dóbr materialnych. – Leo Babauta

 

5 pytań, które zadaje minimalista przed zakupem

 


Dlaczego tego chcę?


 

Czy jest to potrzeba pierwszego rzędu? A może tylko chwilowa zachcianka, która minie tak szybko jak się pojawiła? Samo to pytanie nie wystarczy, by pokonać ewentualną potrzebę posiadania rzeczy. Warto dodatkowo zapytać siebie o to, czy dzięki tej rzeczy rozwiążemy jakiś problem lub wprowadzi do naszego życia coś nowego, coś wartościowego. Może masz już coś podobnego i wystarczy tylko dokupić dodatkową część?

 


Czy to jest właściwa rzecz?


 

Sprawdziłeś wszystkie inne możliwości i firmy? Upewniłeś się, że płacisz za jakość a nie tylko za markę? Może gdzieś oferują ten produkt taniej (np. na promocji lub można dostać kod rabatowy za zapis do newslettera) i jest szansa zaoszczędzić. Zazwyczaj wystarczy poczekać i internująca nas rzecz tanieje.

 


Czy mogę sobie na to pozwolić?


 

Ważne pytanie, które warto sobie zadać podczas każdych zakupów. Czy wydając pieniądze na to dobro materialne, w przyszłości będę musiał ponieść jakieś konsekwencje. Mam tu namyśli słowa: Czy starczy mi do 10-tego? Kupujemy coś kosztem czegoś innego. Częsta praktyka, która doprowadza do błędnego koła. U mnie to pytanie zadawane jest nagminnie, kiedy tylko myślę o wymianie aparatu fotograficznego na nowy. Doskonale wiem, że to ogromny koszt i lepiej dokupić obiektyw, skoro korpus jest w dobrym stanie. Tym bardziej, że dopiero uczę się fotografii i nie muszę mieć sprzętu z najwyższej półki.

 


Do czego będzie mi służył ten przedmiot?


 

Czy mam miejsce żeby go przechowywać? Czy jest on zgodny z moim stylem życia i pasuje do moich realnych potrzeb? Nieustannie zadawane przeze mnie pytanie w trakcie kupowania jakiegoś sprzętu domowego. Zaczynając od talerza, poprzez garnek a kończąc na robocie kuchennym. Najłatwiej zagracić dom malutkimi pierdółkami, które samodzielnie nie stanowią zagrożenia natomiast w grupie są bardzo przytłaczające.

 


Czy dana rzecz dodaje wartość do mojego życia?


 

Ważne żeby każdy zakup był zgodny z wizją naszego życia. Przedmiot powinen być wartością dodaną. Ułatwiał codzienność i stanowił jej uzupełnienie. Przecież, bez sensu kupować coś co nie jest zgodne z naszym stylem życia, prawda? A, może przedmiot, który chcesz kupić rozwinie Twoje umiejętności i przybliży do obranego celu?

 

Myślę, że to pięć kluczowych pytań, które warto sobie zadać przed dokonaniem zakupu. Najlepiej jeszcze w fazie intensywnego myślenia o przedmiocie. Idąc tokiem myślenia Leo Babauty, lepiej kolekcjonować wspomnienia niż przedmioty. Absolutnie się z tym zgadzam.

A Ty, o czym jeszcze myślisz przed zakupami? 

Ściskam, do następnego 🙂